تبلیغات
کانون فرهنگی منتظران مهدی(عج) - آثار معنوی و ملکوتی وضو
کانون فرهنگی منتظران مهدی(عج)
اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 22 اردیبهشت 1391 :: نویسنده : امیرمعز

وضو

آثار معنوی و ملکوتی وضو

فلسفه تشریع بسیاری از احکام دین بر ما پوشیده است و ما با این حساب و کتاب های عقلی نمی توانیم دقیقا مشخص کنیم که به فلان دلایل این حکم رسیده است پس اگر از چند و چون بعضی از احکام چیزی دستگیر ما نشد نباید کج اندیشانه به آن نگاه کنیم بلکه باید متواضعانه سر تسلیم فرو آوریم  و یقین کنیم که خیری است از جانب خداوند حی و قیوم و منتی است بر عبد  ضعیف و محتاج پس منّتش را با جان و دل می پذیریم و سپاس به جا می آورییم برای این همه لطف . وضو یکی از احکامی است که آثار و برکات زیادی از نظر جسمس و روحی دارد. وضوء یک بعد باطنی و معنوی و ملکوتی دارد که اینک به آن روایات توجه فرمائید.

1- باعث شستشوی گناهان:

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « انّ العبد اذا نوضّا فعسل وجهه تناثرت ذنوب وجهه، و اذا غسل یدیه الی المرفقین نناثرت عنه ذنوب یدیه، و اذا مسح براسه تئاثرت عنه ذنوب راسه، و اذا مسح رجلیه تناثرت عنه ذنوب رجلیه، و ان قال فی اوّل وضوئه « بسم الله الرّحمن الرّحیم» طهرت اعضاوه کلّها من الذّنوب... »

هنگامی که نمازگزار وضو می گیرد آثار و برکاتی به دنبال دارد از جمله وقتی که صورتش را می شوید آثار گناهان از چهره اش زدوده می شود، و زمانی که دو دستش را تا آرنج (مرفق) می شوید گناهانی که بوسیله دست هایش انجام داده از بین می رود، و آن وقت که سرش را مسح می کشد معصیّت هایی که بوسیله سرش انجام داده زدوده می شود، و آن وقت که پاهایش را مسح می کشد گناهانی که به کمک پاهایش انجام داده است از بین خواهد رفت، اگر کسی در اوّل وضو گرفتن « بسم الله الرّحمن الرّحیم » را (با دقّت و فهمیدن معنایش) بگوید تمام اعضایش از گناهان پاک می شود. 1

2- جهت معنوی و ملکوتی وضو:

امام رضا علیه السلام فرمود: «الوضوء الّتی من اجلها صار غسل الوجه و الذّرا عین و مسح الرّاس و الرّجلین فلقیامه بین یدی الله عزّ و جل و استقباله ایّاه بجوارحه الظّاهرة و ملاقاته بها الکرام الکاتبین، فغسل الوجه للسجود و الخضوع و غسل الیدین لیقلبهما و برغب بهما و یرهب و یتبتل، و مسح الراس و القدمین، لا نهما ظاهران مکشوفان یستقبل بهما فی کلّ حالاته و لیس فیهما من الخضوع و التّبتّل ما فی الوجه و الذّراعین.»

وضوئی که برای آن شستن صورت و دست ها و مسح سر و پاها لازم شده علّتش آن است که نمازگزار در پیشگاه خداوند بزرگ قرار می گیرد و با این اعضای ظاهری (مثل صورت و دست و پا و...) در برابر حق تعالی می ایستد. و با همین اعضای بدن فرشتگان بزرگ که نویسنده اعمالند ملاقات می کند.

بنابراین شستن صورت برای سجده و فروتنی (در برابر ذات اقدس الهی) است. و شستن دست ها برای آن است که ( آنها از آلودگی ظاهری و باطنی مثل گناه پاک شوند) تا بتواند آن دو را با حالت امید ( به فضل خداوند سبحان ) و ترس از ( عاقبت گناهش ) به درگاه خدای بزرگ بلند کند. و مسح سر و پاها برای این است که آن دو ظاهر و آشکاراند و در تمام لحظاتش باید (با فکر و پاهای غیر آلوده) متوجّه خداوند بزرگ باشد. و آن فروتنی و حالت معنوی که در صورت و دست ها در هنگام عبادت است در سر و پاها نیست. 2

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: هنگامی که نمازگزار وضو می گیرد آثار و برکاتی به دنبال دارد از جمله وقتی که صورتش را می شوید آثار گناهان از چهره اش زدوده می شود، و زمانی که دو دستش را تا آرنج (مرفق) می شوید گناهانی که بوسیله دست هایش انجام داده از بین می رود، و آن وقت که سرش را مسح می کشد معصیّت هایی که بوسیله سرش انجام داده زدوده می شود، و آن وقت که پاهایش را مسح می کشد گناهانی که به کمک پاهایش انجام داده است از بین خواهد رفت، اگر کسی در اوّل وضو گرفتن « بسم الله الرّحمن الرّحیم » را (با دقّت و فهمیدن معنایش) بگوید تمام اعضایش از گناهان پاک می شود

همچنین در روایت آمده :

« جاء نفر من البهود الی رسول الله صلی الله علیه واله فسالوه عن مسائل، و کان فیما سالوه اخبرنا یا محمد لای علّة توضّا هذه الجوارح الاربع و هی انظف المواضع فی الجسد؟ قال النبیّ صلی الله علیه واله وسلم. لمّا انّ وسوس الشّیطان الی آدم علیه السلام، دنامن الشّجرة فتظر الیها فذهب ماء وجهه، ثمّ قام فعشی الیها و هی اوّل قدم مشت الی الخطیئة ثمّ تناول بیده فذهب منها ممّا علیها فاکل فطار الجلیّ و الحلل من جسده فوضع آدم یده علی ام راسه فبکی، فلما تاب الله عزو جل علیه فرض  الله علیه و علی ذریته تطهیر هذه الجوارح الاربع، فامر الله عزو جل بغسل الوجه لما نظر الی الشّجرة، و امره بغسل الیدبن الی المرفقین لما تناول بهما، و امره بمسح الراس لما وضع یده علی ام راسه وامره بمسح القدمین لما مشی بهما الی الخطیئة.»

یک نفر یهودی به محضر مبارک رسول گرامی اسلام صلی الله علیه واله وسلم آمد، و سوالاتی را از آن حضرت پرسید و یکی از آن پرسش ها این بود که برای چه این اعضای چهار گانه بدن که تمیزترین اعضای بدن هستند در وضوء شسته می شود؟ آن حضرت صلی الله علیه واله وسلم فرمود: وسوسه شیطان در حضرت آدم علیه السلام باعث شد که آن حضرت به آن درختی که نباید نزدیک شود، نزدیک شد و نگاهی به آن درخت انداخت و در اثر آن نگاه حجب و حیاء (حضرت آدم علیه السلام) رفت،  سپس به طرف آن درخت آمد و این اولین قدمی بود که به طرف خطا بر داشته شد. بعد حضرت آدم علیه السلام از میوه آن درخت خورد و در اثر این خوردن زینت و لباس از بدنش برداشته شد، و او در این حالت دستش را روی سرش گذاشت و شروع به گریه کرد، بعد از آن که خداوند بزرگ توبه حضرت آدم علیه السلام را قبول کرد، اما بر او و فرزندانش شستن این اعضای چهارگانه را واجب  کرد، دستور داد که صورت را بشوید به خاطر این که نگاه کرد به آن درخت، و امر کرد به شستن دو دست تا آرنج برای این که با دو دستش از میوه آن درخت خورد، و دستور داد به مسح سر، برای این که دستی را که میوه با آن خورده بود روی سرش گذاشت، و مسح پاها به خاطر آن بود که به وسیله آن ها به طرف خطا رفت. 4

خداون سبحان در معراج به رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود:

« یا محمد خذ ذلک الماء فاغسل به وجهک، و علمه غسل الوجه فانّک ترید ان تنظر الی عظمتی و انت طاهرّ، ثمّ اغسل دراعیک الیمین و الیسار و علمه ذلک فانّک ترید ان تتلقّی کلامی، و امسح بفضل ما فی یدیک من الماء راسک و رجلیک الی کعبیک و علمه المسح براسه و رجلیه، و قال: انی ارید ان امسح راسک وابارک علیک فاما المسح علی رجلیک فانّی ارید ان اوطئک موطئاً لم یطاه احد من قبلک و لایطاه غیرک فهذا علّة الوضوء و الاذان. »

ای محمّد، این آب را بگیر و با آن صورتت را بشوی و به دیگران و امّتت بیاموز، زیرا تو با این صورت می خواهی عظمت و بزرگی مرا بنگری، در حالی که (با وضوء گرفتن) پاک و طاهر می گردی ( و لازمه نگاه به عظمت و بزرگی حقّ تعالی پاک بودن چشم و صورت از هر نوع آلودگی ظاهری و باطنی است). سپس دست راست و چپت را بشوی و به دیگران یاد بده، زیرا تو با دو دستت می خواهی کلام و سخن مرا از طریق وحی بگیری، و با آب اضافی دست ها، سر و پاهایت را تا بر آمدگی مسح بکش و به دیگران هم یاد بده، زیرا من می خواهم با مسح سر به تو تبریک بگویم (زیرا مسح سر باعث خیر و برکت و پاک شدن فکر و ذهن انسان از گناهان می گردد) و با مسح پا می خواهم (پاک شوی) و قدم هایت را در جایی قرار دهم که تا به حال هیچ کس غیر تو در آن (مکان مقدّس) قدم ننهاده و این است علّت وضوء و اذان . 5

در واقع نمازگزار در وقت وضوء با زبان حال و قال می گوید: خدایا با فکر خود بسیار خیال های باطل نمودم که بعضی از آن افکار باطل مرا به گناه و رو سیاهی کشاند. پروردگارا: با چشمانم معاصی زیادی مرتکب شدم. و با تهمت و غیبت و دروغ به وسیله زبانم آبروی افراد بسیاری را بردم و شخصیت آنها را لکه دار نمودم. خدایا: با شنیدن غیبت و تهمت و صدای موسیقی و ده ها گناه دیگر به وسیله گوش هایم موجب خشم و غضب را فراهم کردم، و با پاهایم راه های بسیاری را به خطا رفتم

زبان حال در وضو:

وضو

از این چهار حدیثی که در بحث آثار معنوی وضوء ذکر شد، یک مطلب مهمّ استفاده می شود، که نمازگزار وقتی وضوء می گیرد، می خواهد از فرق سر تا نوک انگشتان پا از تمام آلودگی ها پاک گردد. چشم و زبان و بینی و دست و پائی ... که با آنها انواع گناهان را مرتکب شده و آثار گناه آنها را کدر و ظلمانی کرده است می خواهد با وضوء معنوی و حقیقی آنها را پاک و نورانی سازد. زیرا با چشم و زبان و گوش کثیف و پلیدی که دل را سیاه کرده نمی توان به محضر ربّ العالمین حضور یافت و با او به راز و نیاز پرداخت. لذا حضرت آدم علیه السلام وقتی با اعضای چهار گانه (صورت، دست و پا و سر) خطا کرد، و وضوء صحیح گرفت و با حالت طهارات به محضر خالق هستی مشرف  شد و به عبادت و گریه پرداخت، تا خداوند توبه اش را قبول کرد.

در واقع نمازگزار در وقت وضوء با زبان حال و قال می گوید: خدایا با فکر خود بسیار خیال های باطل نمودم که بعضی از آن افکار باطل مرا به گناه و رو سیاهی کشاند.

پروردگارا: با چشمانم معاصی زیادی مرتکب شدم. و با تهمت و غیبت و دروغ به وسیله زبانم آبروی افراد بسیاری را بردم و شخصیت آنها را لکه دار نمودم.

خدایا: با شنیدن غیبت و تهمت و صدای موسیقی و ده ها گناه دیگر به وسیله گوش هایم موجب خشم و غضب را فراهم کردم، و با پاهایم راه های بسیاری را به خطا رفتم.

و چه بسیار من زن و دختر غافل و بی خبر با پوشیدن لباس و جوراب نازک، و نمایان کردن بدن و پاهایم و، خنده و  و اطوار و حرکات سبک، مردان و جوانان زیادی را تحریک و منحرف نمودم و موجب شادی شیطان شدم.

خدایا: وقتی به خود می نگرم می بینم ما با این اعضای بدنی که برای رشد و کمال و استفاده مشروع به طور امانت در اختیارم نهادی جز خیانت کاری نکردم. با این که همه اینها را سالم به من عطا فرمودی، ولی در اثر غفلت و پیروی از هوی و هوس و فریب شیطان آن ها را به وسیله گناه سیاه و آلوده نمودم،و چه جرم و خیانت و جنایتی از این بالاتر.

خدایا: اکنون که برای عبادت و نماز می خواهم به محضر اقدست مشرف شوم، از پیشگاه با عظمتت درخواست می کنم مرا که از فرق سر تا نوک انگشتان آلوده ام، پاک و طاهر گردانی و با حالت ندامت و پشیمانی از گذشته به درگاهت آمده ام تا به عبادت و ناله و گریه از گناهانم درگذری، و قلب و سائر اعضایم را به نور وضوء و نماز و جمالت منوّر سازی.

چنین وضوء گرفتن است که انسان را متحوّل می سازد و نور خواهد بود و نمازگزار را آماده نماز واقعی می گرداند. 


پی نوشت ها:

1- وسایل الشیعه: ج1، ص 297. جامع الاحادیث: ج 11، ص 148 از شیخ عبدالروف بن محمد المناوی.

2- عیون اخبار الرضا علیه السلام: ج 2، ص 89 و 104. علل الشرایع: ج 1، ص 325، باب 191. وسایل الشیعه: ج 1، ص 277.

3- اگر چه انبیاء علهیم السلام از گناه پاک اند ولی بهتر بود حضرت آدم علیه السلام این کار را انجام نمی داد.

4- علل الشرایع: ج 1، ص 325، باب 191. من لایحضره الفقیه: ج 1، ص 24. تفسیر نورالثقلین: ج 1، ص 596 وسایل الشیعه: ج 1، ص 278. بحار الانوار: ج 77، ص 229 با کمی تفاوت.

5- علل الشرایع: ج 2، ص 8، باب 1.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 15 بهمن 1396 05:47 ب.ظ
من واقعا با مهارت های نوشتن شما تحت تاثیر قرار گرفته ام و همچنین با
طرح بندی در وبلاگ شما. آیا این موضوع پرداخت شده است یا تغییر کردید؟
خودت باش در هر صورت، نوشتن با کیفیت عالی را حفظ کنید، امروزه یک وبلاگ بزرگ مانند این را نادیدنی می بینید.
جمعه 24 آذر 1396 05:33 ب.ظ
تلاش خیره کننده وجود دارد. پس چه اتفاقی افتاد؟ مراقب باش!
چهارشنبه 15 آذر 1396 11:05 ب.ظ
این بهترین زمان برای ساخت برنامه هایی برای آینده است
زمان خوشحال شدن است. من این پست را آموخته ام و اگر من فقط می خواهم شما را به چند نکته و یا پیشنهادات توجه کنید.
شاید شما می توانید مقالات بعدی در مورد این مقاله بنویسید.
امیدوارم بازم مطالب بیشتری درموردش بخونم!
سه شنبه 7 آذر 1396 10:41 ب.ظ
این پاراگراف به کاربران اینترنت کمک می کند تا وبلاگ یا حتی وبلاگ جدید را از ابتدا تا انتها ایجاد کنند.
دوشنبه 6 آذر 1396 06:53 ب.ظ
کالاهای عالی از شما، مرد. من به چیزهای قبلی توجه دارم و شما فقط فوق العاده فوق العاده است.
من واقعا دوست دارم آنچه شما در اینجا خریداری کرده اید، قطعا مانند چیزی است
شما می گوئید و بهترین راه از طریق آن شما آن را می گویند.
شما آن را سرگرم کننده و هنوز هم مراقبت از ماندن بگیرید
آن حساس است بی صبرانه منتظرم تا از تو چیزهای بیشتری یاد بگیرم.
این واقعا یک سایت فوق العاده است.
سه شنبه 30 آبان 1396 06:51 ب.ظ
جزء جذاب به محتوا. من به سادگی بر وب سایت شما و در سرمایه ی سرمفتش خاص تردید کردم که ادعا می کنم که من بدست می آورم
در حقیقت حساب پست های وبلاگ شما را دوست داشت. به هر حال من موافقم
در تقویت و یا حتی موفقیت شما حق ورود به سرعت به سرعت دریافت می کنید.
جمعه 12 آبان 1396 09:31 ب.ظ
از آنجا که مدیر این سایت در حال کار است بدون شک بسیار سریع آن مشهور خواهد شد،
با توجه به ویژگی های آن
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:49 ب.ظ
وبلاگ خوب اینجاست! همچنین وب سایت شما به سرعت بالا میاد! چی
آیا شما میزبان هستید؟ آیا می توانم پیوند وابسته به میزبان خود را دریافت کنم؟
من آرزو می کنم که وب سایت شما به سرعت به محض ورود به سایت شما بارگیری شود
سه شنبه 9 آبان 1396 03:55 ب.ظ
شما برخی از نکات خوب را در آنجا ساخته اید. من در شبکه به اطلاعات اضافی در مورد موضوع نگاه کردم و بیشتر یافتم
مردم با دیدگاه شما در این وبسایت همراه خواهند بود.
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:29 ب.ظ
من واقعا از دارنده این وب سایت سپاسگزارم
این پاراگراف فوق العاده را در این مکان به اشتراک گذاشته است.
یکشنبه 19 شهریور 1396 01:30 ب.ظ
وبلاگ بسیار توصیفی، از آن بسیار لذت بردم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:53 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my web site thus
i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:17 ق.ظ
نوشتن مقاله نیز سرگرم کننده است، اگر آشنایی داشته باشید
با این که می توانید نوشتید در غیر این صورت پیچیده است
نوشتن.
جمعه 17 شهریور 1396 06:05 ق.ظ
البته، مانند وب سایت شما، اما شما باید املای چندین پست خود را بررسی کنید.
تعدادی از آنها با مشکلات املایی فراوانی روبرو هستند و من برای یافتن حقیقت از آن بسیار ناراحت کننده است؛ از سوی دیگر قطعا خواهم آمد
دوباره برگشتن.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:28 ب.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any suggestions?
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:51 ق.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be
a enjoyment account it. Glance complicated to more added agreeable from you!
By the way, how could we keep up a correspondence?
شنبه 23 اردیبهشت 1396 10:24 ق.ظ
Hurrah! At last I got a website from where I can actually get helpful information regarding my study
and knowledge.
جمعه 25 فروردین 1396 07:49 ق.ظ
This is a topic which is close to my heart... Thank you!
Where are your contact details though?
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:04 ب.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge on the
topic of unpredicted feelings.
شنبه 30 اردیبهشت 1391 05:27 ب.ظ
سلام
عالی بود
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 10:46 ب.ظ
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 01:34 ق.ظ
روایت صحبت پیامبر با اون فرد یهودی جالب بود.
ممنون
یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 12:28 ق.ظ
بسیار جالب بود....خدا توفیق بده به همه ی ما دائم الوضو بشیم
شنبه 23 اردیبهشت 1391 09:38 ق.ظ
سلام امیر عزیز ...

واقعا زیبا نوشتی برادر :

ای محمّد، این آب را بگیر و با آن صورتت را بشوی و به دیگران و امّتت بیاموز، زیرا تو با این صورت می خواهی عظمت و بزرگی مرا بنگری، در حالی که (با وضوء گرفتن) پاک و طاهر می گردی ( و لازمه نگاه به عظمت و بزرگی حقّ تعالی پاک بودن چشم و صورت از هر نوع آلودگی ظاهری و باطنی است).

احسنت ، استفاده کردم داداشم
جمعه 22 اردیبهشت 1391 12:52 ب.ظ
سلام خسته نباشید
این میلاد فرخنده بر حضرت ولی عصر(عج) و همچنین برشما محب اهل بیت مبارک باشه
یاعلی مدد
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 11:18 ب.ظ
سلام

بسیار عالی بود

تشکر
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 11:14 ب.ظ
سلام دوست عزیز
از شما جهت فعالیت در شبكه اجتماعی صالحین دعوت به عمل می آید.
http://ssalehin.ir
بیاییم در ترویج شعائر اسلامی گامی برداریم
مكانی امن برای طرحهای شما
لطفا ما را در وبگاه خود لینك نمایید
موفق باشید
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 02:11 ب.ظ
باسلام
مطلب بسیار عالی و آموزنده ای بود
انشالله ما هم بتونیم از این کار تمام آثار معنوی آنرا دریافت کنیم
یاعلی مدد
سیدامیر
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 12:32 ب.ظ
سلام .ازوقتی که برای تهیه مطالب گذاشتی ممنون خیلی خوبه احسنت ...کجایی اقا؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیرمعز
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دعای عظم البلا