تبلیغات
کانون فرهنگی منتظران مهدی(عج) - چرا قبر حضرت زهرا(سلام الله علیها) مخفی است؟
کانون فرهنگی منتظران مهدی(عج)
اللهم عجل لولیک الفرج

بسیار عجیب است یك زن جوان این اندازه اصرار داشته باشد كه غسل و كفن و دفن او در تاریكى شب و مخفیانه باشد؟! چرا فاطمه اینگونه وصیت مى نماید؟!

حضرت فاطمه زهرا

آزار و اذیّت به كجا رسیده؟ بى وفائى مردم نسبت به فاطمه علیهاالسلام به كجا كشیده؟ پس از فوت پیغمبر مگر غیر از فاطمه از آن حضرت كس دیگرى باقى مانده بود؟ آیا در این مدت كوتاه كه پس از فوت پدر در قید حیات بود تا چه اندازه زجر و ناراحتى كشیده كه حتى پس از مرگ هم نمى خواهد كسانى كه نسبت به حضرتش اذیت نمودند، بر سر مزارش حاضر شوند؟

فاطمه علیهاالسلام ظاهراً مقارن ظهر یا نزدیك غروب دار فانى را وداع كرد ولى طبق وصیت نامه، غسل و دفن او تا شب به تأخیر افتاد. صداى گریه از خانه ى زهرا علیهاالسلام بلند شد اهل مدینه خبردار شدند، صداى ضجّه و شیون از شهر بلند شد و به سوى خانه على علیه السلام حركت كردند.

مردم بیرون خانه اجتماع نموده در انتظار خروج جنازه بودند ناگاه ابوذر از خانه خارج شد و به مردم گفت: پراكنده شوید زیرا تشییع جنازه به تأخیر افتاد. عمر و ابوبكر به على علیه السلام تسلیت گفتند و عرض كردند یا اباالحسن مبادا قبل از ما بر جنازه ى فاطمه نماز بخوانى.(1) در آن موقع عایشه خواست بر فاطمه علیهاالسلام وارد شود، لكن اسماء اجازه نداد. عایشه شكایت اسماء را نزد پدر خود ابوبكر برد و گفت: این زن بین او دختر رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله حائل شد...

ابوبكر آمد در آستانه ى درب ایستاد و گفت: اى اسماء چرا نمى گذارى زنان پیامبر وارد بر دختر رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله شوند؟ اسماء گفت: فاطمه علیهاالسلام خود به من چنین دستور داده كه هیچ كس را بر وى وارد نكنم.(2) پاسى از شب گذشت و چشم ها به خواب رفتند، على علیه السلام به اتفاق اسماء در همان شب فاطمه را غسل داد و كفن كرد. (3) بلاذرى در كتاب «أنساب الأشراف» با ذكر سند مى گوید: «فاطمه در شب دفن شد».

مراسم دفن در كمال خفاء و پنهانى و با سرعت انجام یافت همین كه على علیه السلام از دفن فارغ شد، غم و اندوه فراوان بر او هجوم آورد و احساس كرد كه سخت تنها شد. هم بى پیغمبر و هم بى فاطمه، همچون كوهى از درد، بر سر خاك فاطمه نشست

سپس مى گوید:

«على علیه السلام فاطمه را در شب دفن نمود چرا كه اسماء بنت عُمیس قبل از آن كه از دنیا برود براى او تابوتى درست كرده بود. فاطمه علیهاالسلام با دیدن آن تبسّمى نمود كه در زمان حیاتش بعد از پیامبر صلى اللَّه علیه و آله هرگز متبسّم دیده نشده بود، فاطمه علیهاالسلام را على علیه السلام و اسماء غسل دادند چرا كه خود چنین وصیت نموده بود و ابوبكر و عمر از فوتش خبر نداشتند.(4)

على علیه السلام جنازه را برداشت به طرف قبر پیامبر صلى اللَّه علیه و آله حركت كرد و به روضه ى مبارك رفت و آنجا نماز خواند و تنى چند از نزدیكان و اصحاب بر او نماز خواندند و عباس و فضل و مقداد و سلمان و ابوذر و عمّار و امام حسن و امام حسین علیهماالسلام و عقیل و بریده و حُذیفه و ابن مسعود در تشییع جنازه شركت نمودند.(5) جنازه را در تاریكى شب، آهسته آهسته و در سكوت مطلق به جانب قبر حركت داد تا مبادا منافقین بفهمند و از دفن مانع شوند و جنازه را كنار قبر بر زمین نهادند، على علیه السلام خودش بدن نازنین همسرش را داخل قبر گذاشت با عجله ى تمام، خاك بر قبر ریختند و على علیه السلام از ترس دشمن قبر فاطمه را با خاك یكسان نمود صورت هفت یا چهل قبر تازه در نقاط مختلف بقیع درست كرد تا جاى حقیقى آن شناخته نشود.(6) مراسم دفن در كمال خفاء و پنهانى و با سرعت انجام یافت همین كه على علیه السلام از دفن فارغ شد، غم و اندوه فراوان بر او هجوم آورد و احساس كرد كه سخت تنها شد. هم بى پیغمبر و هم بى فاطمه، همچون كوهى از درد، بر سر خاك فاطمه نشست.

حضرت فاطمه زهرا

قسمتى از این اقدامات ، براى آن بود كه طبق وصیت زهرا(سلام الله علیها) مخالفان در مراسم تشییع ، نماز و خـاك سـپـارى او حـاضـر نشوند. اما آثار ظاهرى قبر را چرا از میان برده اند؟ چرا پس ‍ از خاك سـپـارى ، صـورت هـفت یا چهل قبر در گورستان بقیع ساخته اند؟ چرا این همه تلاش در پنهان داشتن مزار او شده است؟ اگر در سال چهلم هجرى ، فرزندان فاطمه (سلام الله علیها) قبر پدر خود امیرمؤمنان(علیه السلام) را از دیده مردم پنهان كردند، از بى حرمتى مخالفان مى ترسیدند. آیا وضع مدینه در سه ماه پس از رحلت پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) نیز چنین بود؟!

آیـا عـلّت هـمان نیست كه آن حضرت در آخرین سخنانش به زنان مهاجر و انصار بیان كرد؟ او مى خـواسـت دور از چشم ناسپاسان و حق ناشناسان و غاصبان به خاك سپرده شود و حتى نشان او هم از آنـان پـنـهان باشد تا با این اقدام ، براى همیشه نارضایتى خود را از مخالفان ولایت اعلام كند.

حـاكـمیت نیز به اهمیت این اقدام واقف بود و سعى كرد آثار آن را خنثى كند. ولى با مقاومت امیرمؤمـنـان (علیه السلام) روبـه رو شـدنـد. امـام صادق (علیه السلام) فرمود: وقتى فاطمه زهرا(سلام الله علیها)  به شهادت رسید، عـلى (علیه السلام) او را غـسـل داد و كـسـى جـز فـرزندان فاطمه ، فضّه و اسماء حضور نداشت . آنان بر فاطمه (سلام الله علیها)  نماز گزاردند و او را به خاك سپردند. روز بعد، مردم مدینه در بقیع جمع شدند و صـورت چـهل قبر را دیدند. نتوانستند قبر دخت پیامبر(صلی الله علیه و آله) را تشخیص دهند. از این رو، یكدیگر را مـلامـت كـردنـد كـه : پـیامبرتان تنها یك یادگار داشت . او از دنیا رفت و به خاك سپرده شد. بـدون آنـكـه شـمـا حـضـور پـیـدا كـنـیـد و بـر او نـمـاز بـخـوانـیـد و حـتـى محل قبر او را نیز نمى شناسید.

بنابر بعضی روایت‌ها خلیفه اول و دوم از جمله كسانی بودند كه چون صبح شد به درب خانه علی ـ علیه السّلام ـ آمدند برای تشییع جنازه، كه مقداد ندا داد كه دیشب حضرت زهرا- سلام الله علیها- به خاك سپرده شده‌است، این دو تن به شدّت خشمگین شدند و بر علی ـ علیه السّلام ـ اعتراض كردند.

برخى از سران حكومت غاصب گفتند: زنان بیایند و قبر را نبش كنند تا بر او نماز بگزاریم و او را دوبـاره بـه خـاك بـسـپـاریـم . وقـتـى خـبـر بـه امام على (علیه السلام) رسید، لباس رزم پوشید و درحـالى كـه از خـشـم چـشـمـانـش سـرخ شـده بـود، ذوالفـقـار را حمایل كرد و به بقیع آمد و مانع آنان شد.

امـامـان مـعـصـوم (علیهم السلام) نـیـز بـه رغـم آگـاهـى از مـحـل قـبـر، آن را آشـكـار نـسـاخـتـنـد و ایـن راز تـا ظهور منتقم و منجى بشریت حضرت ولى عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف) همچنان مخفى خواهد ماند

عمر، پیش آمد و گفت : ما قبر را نبش مى كنیم .

امـیـر مـؤمـنـان (علیه السلام) پیراهن او را گرفت و او را بر زمین كوبید و فرمود: اگر حق مرا گرفتید و چـیـزى نگفتم ، براى آن بود كه ترسیدم مردم مرتد شوند و از دین برگردند. اما در مورد قبر فـاطـمـه ! سوگند به خدایى كه جان على در دست اوست ، اگر به خاك فاطمه دست دراز كنید، زمـیـن را از خونتان سیراب مى كنم ! آنان با مشاهده مخالفت و تهدید امیرمؤمنان (علیه السلام)، از این كار چشم پوشیدند.(7)

پـنـهـان داشـتـن قـبـر دخـت پیامبر(صلی الله علیه و آله)، با هدف اعلام نارضایتى و اعتراض آن حضرت نسبت به متجاوزان بود.

حضرت فاطمه زهرا (ع)

بـنـابـرایـن از ابـتـكـارات حضرت زهرا(سلام الله علیها) در راه دفاع از ولایت و اعلام نارضایتى از مخالفان، وصـیـت بـه مـخـفـى مـانـدن قـبـرشان بود. ایشان با وصیت خود خواست اعتراض همیشگى اش را نسبت به غاصبان خـلافـت اعـلام كـنـد و بوسیله ى طرح این نقشه آخرین ضربه را بر حریف وارد ساخت و یك سند زنده و محكمى براى مظلومیت خودش و جبارى دستگاه خلافت براى همیشه باقى نهاد. همچنین هر مسلمانى در صدد برمى آید بداند قبر دختر عزیز پیغمبر اسلام در كجاست. وقتى شنید كه جاى قبر معلوم نیست. خواهد پرسید: چرا؟ در جواب مى شنود كه خود زهرا (علیهاالسلام) وصیت نموده كه قبرش مخفى بماند. آنگاه خود آن شخص علت قضیه را درك مى كند و مى فهمد كه از دستگاه خلافت وقت، ناراضى بوده و جنازه ى او در محیط خفقان آورى دفن شده است. آنگاه فكر مى كند كه مگر ممكن است دختر محبوب پیغمبر اسلام با آن همه فضائل و كمالات، از خلیفه ى پدرش ناراضى باشد و خلافت او صحیح باشد؟! چنین امرى امكان ندارد. پس معلوم مى شود كه خلافت او غاصبانه و بر خلاف نظریه ى پیغمبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) و خانواده اش بوده است.

امـامـان مـعـصـوم (علیهم السلام) نـیـز بـه رغـم آگـاهـى از مـحـل قـبـر، آن را آشـكـار نـسـاخـتـنـد و ایـن راز تـا ظهور منتقم و منجى بشریت حضرت ولى عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف)  همچنان مخفى خواهد ماند.

 


پی نوشت ها:

1.  بحار الأنوار: ج 43، ص 199.

2. طبرى، ذخائر العُقبى: ص 53، چاپ قاهره، سال 1356، و استیعاب: ص 751.

3.  سنن بیهقى: ج 6، ص 396 مقتل خوارزمى، مقتل الحسین، ص 82.

4.  انساب الأشراف، ج 1، ص 405.

5. بحار الأنوار: ج 43، ص 183.

6.  البدایة والنهایة: ج 5، ص 285 و مناقب ابن شهر اشوب: ج 3، ص 363 و بحار الأنوار: ج 43، ص 183.

7. بحارالانوار ، ج 43 ، ص 171 .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 1 شهریور 1397 08:33 ق.ظ
Link exchange is nothіng else hоwever it іѕ just placing
the οther person's web site link on youг ρage at proper place aand
otһeг person ԝill aalso ԁo same in favor of үou.
شنبه 2 تیر 1397 10:11 ب.ظ
I ⅼike the helpful info yⲟu provide tⲟ youг articles.
I wilⅼ bookmark yߋur weblog and check agajn herе frequently.
Ӏ aam fairly ѕure I wiⅼl learn plenty oof
new sstuff rigһt herе! Goodd luck for the following!
پنجشنبه 31 خرداد 1397 07:45 ق.ظ
Ηеllo friends, its wonderful paragraph about tutoringand еntirely defined, keep it
up аll tһe time.
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 09:02 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, but before end I am reading this
great article to increase my knowledge.
شنبه 1 اردیبهشت 1397 09:10 ق.ظ
Yoour styyle is so unmique inn comparison to otger folks I have read stuff from.
Thank yoou forr posting when you have the opportunity, Guess I'll just boookmark thhis site.
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:05 ق.ظ
What's up mates, how is the whole thing, and what you would like to say on the topic of
this paragraph, in my view its in fact remarkable designed
for me.
شنبه 17 تیر 1396 01:15 ق.ظ
Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.

I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
Thanks
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:54 ب.ظ
You're so interesting! I don't think I've read anything like this
before. So great to find someone with genuine thoughts on this subject matter.
Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that's needed on the web,
someone with a little originality!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:19 ب.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Extremely useful information specifically the last part :) I care for such info much.
I was seeking this certain information for a long time.
Thank you and good luck.
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:47 ب.ظ
Hi there, yup this article is genuinely fastidious and I have learned lot of things
from it concerning blogging. thanks.
دوشنبه 14 فروردین 1396 06:00 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here frequently.
I'm quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
Good luck for the next!
سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 09:14 ب.ظ
سلام

بسیار زیبا بود
ممنون از مطالب خوب و آموزندتون
یا حق
شنبه 23 فروردین 1393 12:28 ق.ظ
سلام برادر بزرگوارم
سلام
منو ببخشید توروخدا. یکم درگیر شرایط زندگیم بودم
تمنا میکنم ازتون که وقتی پست جدیدی گذاشتید بهم خبر بدید
من به همه ی لینک هام وقتی پست جدید بزارم یه خبر رسانی عمومی میکنم. اما ممکنه از این پست تا پست بعدیم طول بکشه
اما اگه کسی این بین بهم پیام بده حتما بهش سر میزنم و جوابش رو میدم.
منو ببخشین . و برام دعا کنید رو به راه تر بشم
رو به راهی که توش رضای خدا باشه و بس
دوشنبه 26 تیر 1391 09:18 ب.ظ
سلام ما خواهان تبادل لینك با شما هستیم مارا از نظر خود اگاه سازید
در صورت موافقت ما را با نام اهل بیت (ع) لینك نمایید و خود را به طور اتوماتیك و رایگان لینك نمایید

یا علی
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 02:47 ق.ظ
به تابوتی از چوب تاك‌ام كنید
به راه خرابات خاكم كنید...
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 09:52 ق.ظ
سلام

برای ام البنین

یه سری به ما بزنید

راستی بواسطه ی چیزهای خوبی که از وبتون یادگرفتم : روز معلم مبارک
تاخیر رو ببخشید
یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 11:51 ب.ظ
جمعه 15 اردیبهشت 1391 06:53 ب.ظ
اجرت با مادر ...
جمعه 15 اردیبهشت 1391 06:53 ب.ظ
خدا خیرت بده !!
جمعه 15 اردیبهشت 1391 06:52 ب.ظ
سلام امیر خان!
چرا کم کم پست می ذاری داداش؟
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 06:25 ب.ظ
رحمت بر شیر مادرت .خوندم وگریه کردم .افرین .احسن .لعنت بیکران خداوند بر اولی ودومی وسومی.وکسانی که به تاثیر از مذهب ضاله تسنن شهادت دخت پیامبر را افسانه می دانند.انقدر احمقند که غدیر را ساده انگاشته اند .جوابی ندارند. افتخارم این است که فاطمه .علی .حسن وحسین وسلاله پاک انها را داریم..خدایا تر اسپاس که امام زمان داریم .انها هیچ ندارند جز صحاح سته که خودشان هم قبولش ندارند دکتر شریعتی گفت :گفتم فاطمه دختر پیامبر است اما این کافی نیست .همسر علی است وکافی نیست مادر حسنین است وباز کافی نیست بلکه فاطمه فاطمه است .پیروز باشی
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 01:33 ب.ظ
سلام .یادتان باشد پیام افتاب ---------دست نااهلان نیفتدانقلاب
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 10:33 ق.ظ
سلام
یا فاطمه زهرا..
اپم و منتظر حضورتون
یاحق
سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 01:00 ب.ظ
سلام .ازمطالبت همیشه استفاده بردم ومی برم پس برسم تشکر ازاموزشت:
روزت مبارک معلم عزیز
یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 02:45 ب.ظ
سلام
خیلی عالی و مفید بود
مثل همیشه
اللهم العن اول الظالم الظلم حق محمد وآل محمد و مماتی ممات محمد وآل محمد...
یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 12:46 ب.ظ
بسم الله ...
سلام امیر معز عزیز ...
خوبی داداش ؟
شرمنده بخاطر تاخیر ...
ببخش ...

پست زیبایی گذاشتین ...
خوندمش ... جوابتون به سوال کاملا منطقی و صحیح بود ... باید قبر زهرا (س) مخفی می موند ...

مطمئن باش که این خواست خدا بوده ...


ولی غصه نخور ، آخرش یه روز که مهدی بیاد ، واسش یه حرم میسازیم ... مطمئن باش ...

یا مهدی ادرکنا
یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 11:13 ق.ظ
سلام و درود بر شما دوست بزرگوار

به یک جشن تولد دعوت هستید


منتظر قدوم مبارک شما
شنبه 9 اردیبهشت 1391 08:03 ب.ظ
سلام آقا امیر گل.
شهادت حضرت زهرا (س) تسلیت باد.
الا لعنت الله علی القوم الظالمین!
مطلب بسیار جالبی بود.
جمعه 8 اردیبهشت 1391 11:16 ق.ظ
سلام

اجرتان با حضرت زهرا(س)

ممنون
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 07:28 ب.ظ
سلام الله علیها....
افتخار شیعه بی باکی توست/بیرق ما چادرخاکی توست....
عالی بود امیرجان....مأجور باشی پیش بی بی...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیرمعز
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دعای عظم البلا