تبلیغات
کانون فرهنگی منتظران مهدی(عج) - سوژه های مذهبی ابزاری برای شیطان
کانون فرهنگی منتظران مهدی(عج)
اللهم عجل لولیک الفرج

ابزار شیطان به قدری گسترده است که از سوژه‌های مذهبی هم نمی‌گذرد واز مذهب علیه مذهب خرج می‌کند همانطور که خود شیطان برای گمراه کردن آدم و حوا قسم یاد می‌کند که من از ناصحین هستم...


وَ إِمَّا یَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّیْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ.

و اگر از طرف شیطان و شیطان صفتان، وسوسه ای به تو رسد، پس به خداوند پناه آور، قطعاً او شنوا و داناست.

"نَزغ"، ورود در كاری به قصد افساد و تحریك است.

- در این سوره، از آیه 16 تا 27 داستان وسوسه شیطان نسبت به حضرت آدم(علیه السلام) آمده است، در اواخر سوره هم نسبت به وسوسه های شیطان هشدار می دهد.

- گرچه همه انبیا معصومند، ولی شیاطین از دست اندازی و وسوسه حتی نسبت به آنان هم در نمی گذرند. در حقیقت شیطان با وسوسه های خود قصد گمراه کردن تمام انسان ها را دارد، ولی در برابر مخلصین شکست می خورد "قال فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الاّ عبادک منهم المخلصین".استعاذه و استمداد از خداوند، بهترین درمان وسوسه های شیطانی است.

- وسوسه شیطان، حتمی است.

- وسوسه شیطان، دائمی است.

- چون وسوسه های شیطانی متفاوت است، استعاذه هم باید به "الله" باشد كه جامع همه صفات نیك و كمالات است.

- پناه باید به خدایی برد كه شنوا و داناست و به هر مسأله مرموز هم آگاه است، نه بت ها و خرافات و ... .

- فرض گناه و وسوسه، دلالت بر وقوع آن ندارد، تنها هشدار است.

- حتی از کوچکترین وسوسه شیطان نیز نباید غافل شد و باید به خدا پناه برد و خود را تحت پوشش او قرار داد.

- پیامبران معصومند و یكی از راه های عصمتشان، همین استعداد و توجه و پناه بردن به خداست.

- هنگام خطر، توجه و هوشیاری ویژه لازم است.

إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّیْطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ.

همانا كسانی كه تقوا می ورزند، هرگاه شیطان های دوره گرد با ایشان تماس می گیرند، متوجه می شوند، پس می بینند و بینا می گردند.
وسوسه شیطان، گاهی از دور است "فوسوس الیه"، گاهی از طریق نفوذ در روح و جان "فی صدور النّاس"، گاهی با همنشینی "فهو له قرین"، گاهی هم از طریق رابطه و تماس "مسّهم"

وَ إِخْوَانُهُمْ یَمُدُّونَهُمْ فِی الْغَیِّ ثُمَّ لا یُقْصِرُونَ.

و برادرانشان (شیطان صفتان گمراه) آنان را هم چنان در انحراف، می كشند و نگه می دارند و هیچ كوتاهی نمی كنند.

کلمه "مس" به معنای اصابت و برخورد کردن همراه با لمس نمودن می باشد. "طائف" به معنی طواف کننده است، گویا وسوسه های شیطانی هم چون طواف کننده ای پیرامون فکر و روح انسان پیوسته گردش می کند تا راهی برای نفوذ بیابد. شاید مراد از توجه در این آیه، تذکر به شنوایی و بینایی خداوند است که در پایان آیه قبل آمده بود، یعنی توجه می کنند که خدا کار آنها را می بیند و حرفشان را می شنود و این توجه به حضور خداوند، سبب ترک گناه می شود. چنان که امام صادق(علیه السلام) درباره این آیه فرمود: وسوسه گناه به سراغ بنده می آید، او به یاد خدا می افتد، متذکر شده و انجام نمی دهد.

- وسوسه شیطان، گاهی از دور است "فوسوس الیه"، گاهی از طریق نفوذ در روح و جان "فی صدور النّاس"، گاهی با همنشینی"فهو له قرین"، گاهی هم از طریق رابطه و تماس "مسّهم".

شیطان ها سراغ انسان های با تقوا و مؤمن هم می روند.

- شیطان ها پیوسته در حال مانور و طوافند و مطافشان هم انسان هاست.

- وسوسه های نفسانی و شیطانی، مثل میكروب همه جا می چرخند و دنبال بنیه های ضعیف و جسم ها و ایمان های صعیفند تا نفوذ كنند.

- گاهی ممكن است علما و مربیان و مصلحان، مورد تماس های مشكوك برای القاء خطر قرار گیرند، كه باید هشیار باشند و در مسیر خواسته های دشمن قرار نگیرند و به خدا پناه ببرند.

- یاد خدا به انسان بصیرت می دهد و از وسوسه ها نگه می دارد.

- اگر جامعه، از نظر اخلاقی، سیاسی، اقتصادی و نظامی، پاك و متقی باشد، رفت و آمدها و تماس های شیطان صفتان در آنها كار ساز نخواهد بود.

- متقی، شیطان شناس و آگاه است.

- خداوند، صالحان متقی را تحت ولایت قرار می دهد، ولی بی تقوایان، گرفتار اخوت شیطانی می شوند.

- اگر تقوا و تذكر نباشد، شیطان ها با انسان برادر می شوند و تماس آنها با مردم، آسان و مؤثر می گردد.

- راه انحراف نهایت و حد ندارد.

- شیطان ها، پس از به گمراهی کشیدن انسان هایی که برادر آنها شده اند، دست بردار نیستند و هم چنان آنان را در منجلاب گمراهی فرو می برند.

- شیطان صفتان، در مسیر انحراف به کسی رحم نمی کنند و از هیچ کس دست برنمی دارند.

شیطان در پی برکندن لباس تقوا از آدمی است

از حضرت آدم ابوالبشر تلاش بیگانه و دشمنی به نام «ابلیس» وجود دارد که قرآن از آن پرده برداری کرده و در آیات مختلف نسبت به حیله‌های او هشدار می‌دهد و به بنی آدم در بیان داستان حیله شیطان نسبت به آدم خطاب می‌کند: یا بَنی آدَمَ لایفتِننّکُمُ الشیطان کَماخرَجَ اَبَوَیکُم مِنَ الجَنةِ... ای فرزندان آدم، زنهار تا شیطان شما را مفتون نکند، آنگونه که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون راند. در ادامه همین آیه قرآن می‌فرماید... ینزعُ عَنهُمَا لِباسَهُمَا... یعنی شیطان می‌خواهد لباس انسان را در آورد و آدمی را از تقوا عریان کند اینجا لباس نمادی از ایمان و تقواست.

تمام آیات قرآن به شیطان و قبیله‌اش اشاره کرده است و حتی از یک حقیقت دیگری پرده بر می‌دارد و در آیه 112 سوره انعام می‌فرماید: «وَکَذَلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِی عَدُوًّا شَیاطِینَ الإِنسِ وَالْجِنِّ...» ما برای هر پیغمبری دشمنی را از شیاطین انس و جن قرار دادیم. اینجا شخص پیغمبر مطرح نیست بلکه هر دین و تبلیغی که هر پیامبری می‌آورد مورد این هجمه شیطانی است و هر حلقومی که ندای حق طلبی سر می‌دهد قرآن می‌فرماید کنار آن دشمنش هم هست و می‌خواهد آن لباس معنوی که بر بدن انسان شایسته قامت وجود انسانی است را برکند.

یک نمونه از تزیینات شیطانی، مسجد "ضرار" است این مسجد را کمینگاهی علیه خدا و پیامبر قرار دادند که قرآن در آیه 107 سوره توبه بدان اشاره کرده است و آن مسجد را مایه زیان و کفر و پراکندگی میان مؤمنان می‌خواند و می‌فرماید: این مسجد کمینگاهی است برای کسی که قبلا با خدا و پیامبر او به جنگ برخاسته بود و سخت سوگند یاد می‌کنند که جز نیکی قصدی نداشتیم و[لی] خدا گواهی می‌دهد که آنان قطعا دروغگو هستند.
گرچه همه انبیا معصومند، ولی شیاطین از دست اندازی و وسوسه حتی نسبت به آنان هم در نمی گذرند. در حقیقت شیطان با وسوسه های خود قصد گمراه کردن تمام انسان ها را دارد، ولی در برابر مخلصین شکست می خورد "قال فبعزّتک لاغوینّهم اجمعین الاّ عبادک منهم المخلصین"

ماجرای مسجد ضرار

مفسرین نقل کرده اند که بنى عمرو بن عوف مسجد قبا را ساخته، به نزد رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرستادند تا تشریف آورده، در آن نماز بگزارد، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آن مسجد را افتتاح فرمود، جماعتى از منافقین از بنى غنم بن عوف برایشان حسد برده، با خود گفتند: ما نیز مسجدى مى سازیم و در آن نماز مى گزاریم، و دیگر به جماعت محمد (صلی الله علیه وآله) حاضر نمى شویم.

پس از آنکه از کار آن فارغ شدند نزد رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آمده، در حالى که آن جناب آماده سفر به تبوک مى شد، به عرضش رساندند: یا رسول اللَّه! ما براى افراد مریض و کسانى که کارشان زیاد است و نمى توانند راه دورى طى نموده تا مسجد شما بیایند، و نیز براى شبهاى بارانى و شبهاى زمستان مسجدى ساخته ایم و میل داریم بدانجا تشریف آورده، در آن نماز بگزارى، و براى ما به برکت دعا فرمایى. حضرت فرمود: من الان سر راه سفرم، اگر ان شاء اللَّه برگشتم به محله شما مى آیم و در مسجد شما نماز مى گزارم، ولى وقتى از سفر تبوک برگشت این آیات نازل شد، و وضع آن مسجد را روشن نمود.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) عاصم بن عوف عجلانى و مالک بن دخشم را که از قبیله بنى عمرو بن عوف بود فرستاد و به ایشان فرمود: به این مسجدى که مردمى ظالم آنجا را ساخته اند بروید، و خرابش نموده آن را آتش بزنید. و در روایت دیگرى آمده که عمار یاسر و وحشى را فرستاد و آن دو آن مسجد را آتش زدند، و دستور داد تا جاى آن را خاکروبه دان نموده، کثافات محل را در آنجا بریزند. علامه ی طباطبایی (ره): و در روایت قمى آمده که: آن جناب مالک بن دخشم خزاعى، و عامر بن عدى از قبیله بنى عمرو بن عوف را فرستاد، و مالک بدانجا شده به عامر گفت: صبر کن تا من از منزل آتشى بیاورم، پس به درون خانه خویش شده آتشى بیاورد و به سقف مسجد که از شاخ و برگ خرما پوشیده بود افکند، همچنین سوختنى هاى داخل مسجد را آتش بزد و مردم آن مسجد متفرق شدند، و زید بن حارثه هم چنان نشست تا مسجد به کلى بسوخت، آن گاه دستور داد تا چهار دیوارش را خراب کردند.


منابع :

سایت حوزه

سایت  گلبرگ

بیانات حجت الاسلام مهدی رستم نژاد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:31 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is only placing the other person's blog link on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 04:10 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your site to come back
later on. Many thanks
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:48 ب.ظ
Your means of explaining all in this piece of writing is in fact fastidious, every one can without difficulty understand it, Thanks a lot.
شنبه 29 بهمن 1390 02:31 ب.ظ
كل حزب بما لدیهم فرحون!
شنبه 29 بهمن 1390 01:00 ب.ظ
سلام

شما با افتخار لینك شدید . اگه دوست داشتید با نام حنان لینكم كنید.

انصافا دست مریزاد ، وبلاگ خوبی ساختین . موفق و مهدوی باشین.

یا علی
پنجشنبه 20 بهمن 1390 03:03 ب.ظ
مبعث پیامبر ودهه فجر برشما مبارک باد
پنجشنبه 13 بهمن 1390 09:52 ب.ظ
: کودکان شاید از زندگی آگاهند که آن را با گریه آغاز میکنند

پنجشنبه 13 بهمن 1390 05:10 ب.ظ
سلام
سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه را خدمت شما تبریک عرض می نمایم.
التماس دعا
چهارشنبه 12 بهمن 1390 11:36 ب.ظ
سلام
آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) مبارک!


چهارشنبه 12 بهمن 1390 09:37 ب.ظ
ای چشمه نور ٬ انشعاباتت کو ؟

ای خانه ات آباد ٬ خراباتت کو ؟

در شهر نشانه ای ز تبلیغ تو نیست ؟

ای عشق ٬ ستاد انتخاباتت کو ؟

آغاز امامت امام عصروالزمان ٬ حضرت بقیه الله مبارک باد
سه شنبه 11 بهمن 1390 01:45 ب.ظ
سلام علیكم.
شیطان به خدا گفته: بنی آدم را گمراه خواهم كرد جز بندگان مخلص تو را.
خدایا ما را در گروه بندگان مخلصت قرار ده و از شر وسوسه های شیطان رجیم نجاتمان ده. آمین.

اللهم عجل لولیك الفرج

با سودای سكولاریسم به روزم.
یکشنبه 9 بهمن 1390 02:36 ب.ظ
سلام باالتهاب وانتظار بروزمoخداییش مطلب خوبی انتخاب میکنی.احسنت
یکشنبه 9 بهمن 1390 11:55 ق.ظ
سلام
بسیار عالی
ببخش دیر اومدم
آره متاسفانه هر روز هم داره تعداد به دام افتاده هاش (توی صنف مذهبی ها) زیاد میشه.اول زشتی گناه رو بخاطر یه خوبی از بین میبره.بعد کم کم اونو زیبا هم میده . بتعبیر قرآن: زین لهم اعمالهم.
شنبه 8 بهمن 1390 07:27 ب.ظ
سلام
÷ست جالب و ÷رباری بود خسته نباشید
اگه ÷ستمو خونده باشین
میدونینکه مسافرم
اومدم حضوری از دوستان حلالیت بخوام و خداحافظی کنم
یاحق
شنبه 8 بهمن 1390 02:52 ب.ظ
سلام
وبلاگتون زیباست.
اگه دوست داشتید به منم سر بزنید.
در پناه حق.
شنبه 8 بهمن 1390 09:32 ق.ظ
سلام .کامل خوندم خداخیرت بده مخصوصا :گویا وسوسه های شیطانی هم چون طواف کننده ای پیرامون فکر و روح انسان پیوسته گردش می کند تا راهی برای نفوذ بیابد. بسیارهشداردهنده ست.اجرت باخدای سبحان
جمعه 7 بهمن 1390 08:10 ب.ظ


جمعه 7 بهمن 1390 04:44 ب.ظ
سلام
خیلی مفید بود و عالی
امیدوارم خدا خودش کمکمون کنه و از وسوسه های شیطان رجیم نجاتمون بده انشاالله
متشکرم از مطلب خوبتون
جمعه 7 بهمن 1390 02:36 ب.ظ
تمام شهر به ضحاك می برند نماز
سپرده اند به او اختیار عالم را...
جمعه 7 بهمن 1390 01:21 ب.ظ
سلام خسته نباشید هر دو رو بازدید کردم وبلاگ موت بسیار مفید هست در روز های آتی حتما مطالعه خواهم کرد
جمعه 7 بهمن 1390 11:58 ق.ظ
سلام وبلاگتون زیباست اگه مایل به تبادل لینک بودین به وب ما هم سر بزنید منتظر نظرتون هستیم .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیرمعز
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دعای عظم البلا